Dlaczego warto planować czas rodzinny?

Przeczytaj lub posłuchaj

Czy jesteś szczęśliwą osobą? Czy dajesz szczęście ludziom dla ciebie bliskim i twojemu otoczeniu? 

Jeżeli twoja odpowiedź jest tak – w mojej ocenie i tak powinieneś planować czas rodzinny! Droga rozwijania swoich talentów i budowania relacji generalnie nie ma końca. Jeżeli jednak uczciwie odpowiadasz, że nie – tym bardziej powinieneś sobie uświadomić, że wszystkie zmiany, jakie chciałbyś wprowadzić w życie, wymagają czasu. To Ty musisz zadbać o to, aby ten czas się znalazł. 

Twój czas osobisty / wolny to około 60 godzin tygodniowo nie licząc czasu na sen. To naprawdę dużo! Tym bardziej smutne jest, gdy wielu z nas żyje życiem konia roboczego i narzeka, że nie ma czasu dla siebie. Kiedyś chciałem pomóc Katarzynie w podniesieniu jakości jej życia i jednym z pierwszych kroków było wprowadzenie do życia ruchu – dowolnego sportu. Katarzyna stwierdziła, że nie ma na to czasu. Gdy przeprowadziliśmy skrupulatną analizę wykorzystania czasu, okazało się, że około 5 godzin tygodniowo spędza na rozmowach telefonicznych z ciocią. Rozmów, które dalej może prowadzić, wystarczy, że użyje do tego słuchawek i będzie to robić podczas uprawiania sportu. Jadwiga narzekała, że nie ma czasu na sen – chodzi spać ok. 1-2 w nocy a musi wstawać ok. 6 rano. Okazało się, że około 3 godziny wieczorne spędza na przeglądaniu Internetu oraz rozmowach z chłopakiem. Bez problemu znalazł się czas na poprawę jakości snu. 

Masz 60 godzin tygodniowo czasu osobistego. Jeżeli 2 godziny z tego przeznaczysz na obowiązkowe obowiązki domowe i rodzinne – to i tak zostanie 46 godzin czasu do wykorzystania. To naprawdę masa czasu, który jeżeli nie zostanie zaplanowany, to rozejdzie się jak woda rozlana w ogrodzie. Kolejnym argumentem aby planować czas jest fakt, że to jak wykorzystujesz czas osobisty / wolny ma duże znaczenie dla jakości Twojego życia oraz życia Twoich bliskich. Bardzo wielu ludzi żyje w związkach, gdzie czują się samotni lub żyją samotnie, ponieważ ich związki się rozpadły. Każdy związek jest jak ognisko – jeżeli nie będziesz do niego dokładać drew, to wkrótce się dopali. Póki płonie ogień – łatwo jest go rozbudzić. Gdy wygaśnie – może być dużo trudniej lub może być to nawet niemożliwe. Jeżeli nie planujesz czasu na przebywanie z bliskimi to możliwe, że dużo czasu jesteś obok, ale tak naprawdę ciebie nie ma. Nie wystarczy, że siedzisz przy tym samym stole, w tym samym pokoju. Musisz być obecny również duszą, a nie tylko ciałem. Wymaga to podjęcia decyzji oraz odłożenia na bok innych absorbujących cię spraw. W mojej ocenie jeżeli jesteś w związku, to powinieneś dbać przynajmniej o jedną randkę w tygodniu. Takie
2 – 3 godziny tylko dla was może być wspaniałą nagrodą za cały ciężki tydzień. 

Oczywiście nie jest to łatwe jeżeli macie dużo obowiązków. Zwłaszcza gdy są dzieci. Tym bardziej wymaga to zaplanowania czasu. Jeżeli wrócisz z pracy i powiesz żonie – niespodzianka, ubieraj się idziemy na randkę. To najprawdopodobniej spotkasz się z fochem a może nawet agresją i szanse na przyjemną randkę są naprawdę małe. 

Tym niemniej, jeżeli zaplanujecie zawczasu wspólne wyjście – Ty przyjdziesz z bukietem kwiatów dla swojej wybranej – myślę, że będziecie mieć wspaniały wieczór. Ważne jest pamiętanie o zasadzie, że co nie jest planowane to jest marnowane. Dotyczy to czasu oraz pieniędzy. 

Wspomniane 60 godzin tygodniowo to dużo czasu, dlatego może ci się wydawać, że nie ma potrzeby planowania. Tym niemniej, jeżeli chcesz poświęcić go na sensowne obszary – ważne dla ciebie i twoich bliskich, to musisz to zaplanować. Inaczej – rozejdzie się, stracisz go i niestety nie odzyskasz. Taki jest czas – stracona minuta, nigdy do nas nie wraca.

 Warto również pamiętać, że planowanie jest tak naprawdę bardzo proste. Nie chodzi o tworzenie skomplikowanych tabeli w excelu czy specjalistycznym narzędziu. Po prostu zastanów się, co jest dla ciebie ważne oraz co mogłoby dać radość tobie i twoim bliskim. Co ciekawego dzieje się w najbliższym czasie, jakie atrakcje chcesz odwiedzić. Znajdź 20 minut w tygodniu, aby usiąść z bliskimi i porozmawiać co razem zrobicie w tym tygodniu w ten weekend. Zaplanuj swoje aktywności i uzgodnij z rodziną, że ten czas jest dla ciebie ważny. Pomaga udostępnienie kalendarza bliskim – abyście mieli podgląd pod swoje aktywności i plan. To jest naprawdę proste i łatwe do wprowadzenia. 

Planowanie czasu rodzinnego jest ważne, ponieważ twoje wykorzystanie czasu ma wpływ na to czy jesteś osobą szczęśliwą i dajesz szczęście swoim bliskim. Czasu osobistego masz naprawdę dużo – około 60 godzin w tygodniu i jego wykorzystanie ma wpływ na ciebie i wszystkie osoby w twoim otoczeniu.  Właściwie wykorzystany – pomaga rozwijać i cementować relacje. Źle wykorzystany doprowadza do samotności i wielu osobistych problemów. 

Jeżeli go nie zaplanujesz – to po prostu go stracisz, zmarnujesz. Oczywiście większość ludzi tak postępuje. Ale czy rzeczywiście musisz być jak wszyscy inni? A samo planowanie to przecież łatwa i szybka sprawa, wystarczy, że znajdziesz 20 minut w tygodniu. Dasz radę prawda?

Zobacz na youtube

Dodaj komentarz